29 Ekim 2009 Perşembe

Tart tabanı

Biraz sondan başa oldu ama, geçen haftaki pastacı kreması tarifine ilave olarak merak edenler için tart tabanı tarifini de vermekte yarar var. Aşağıdaki tarif de Cemil Usta'dan.

Tart hamuru tarifi:
100 gr. margarin (yarı yarıya veya tamamen tereyağı da konulabilir)
200 gr. un
60 gr. pudra şekeri
Bir tutam vanilya
Tüm malzemeler yoğrulup yarım saat buzdolabında bekletiliyor. Hamur açılıp yağlanmış tart kalıbına yerleştirildikten sonra 10 dk. daha bekletiliyor. Kabarmaması için çatalla delikler açılıp 150 derece ısıtılmış fırında 10-15 dk. pişiriliyor. Hamur soğuduktan sonra üzerine pastacı kreması ve istenilen meyveler konuyor. Meyvelerin üzerine jöle (Dr. Oetker tart jöle) sürerek kararmaları önleniyor.

Bence tart tabanı gevrek ve ince olmalı. Bu tarifteki aynen öyle oluyor. Tereyağıyla yapıldığında ise çok daha lezzetli olduğunu düşünüyorum.

2 yorum:

Cafe Aroma dedi ki...

Sayfayı incelerken içim açıldı, sonra profildeki bir cümle gözüme takıldı. Ben de bu aralar full time anne olmak üzere karar verme çabasındayım. Çocuk için iyi olacağı kesin, peki anneler için nasıl oluyor sonuçları?

Ayşe Şakarcan dedi ki...

Kişiden kişiye değişir herhalde ama kendi tecrübeme göre cevaplayayım. İlk aylar yeni düzene alışana kadar biraz zor oldu ama sonradan o kadar çok yeni hobi, arkadaş vs. edindim ki... Şu anda halimden gerçekten memmnunum.